ABD hapishanesinde: Uyuşturucu baronu “El Chapo” “eşi görülmemiş ayrımcılık”tan şikayetçi

activism

Member
panorama ABD hapishanesinde

Uyuşturucu baronu “El Chapo” “benzeri görülmemiş ayrımcılıktan” şikayetçi

Durum: 01:29| Okuma süresi: 2 dakika

Meksika Uyuşturucu Lordu

Joaquin “El Chapo” Guzman 2017'de ABD'ye gelişinde

Kaynak: AP

JBir zamanlar Meksika'nın en güçlü uyuşturucu baronu olan oaquín “El Chapo” Guzmán, hapishane koşullarından şikayetçidir. Büyük çaplı uyuşturucu kaçakçılığı suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Guzmán, Mart ayının sonunda ABD bölge mahkemesine yazdığı bir mektupta, ikiz kızlarıyla aylardır telefonda konuşmasına izin verilmediğini yazdı. artık bilinir hale geldi.

Florence, Colorado'da maksimum güvenlikli bir hapishanede bulunan 67 yaşındaki Guzmán, Mayıs 2023'ten bu yana “tesis kızlarımla görüşme yapmama izin vermiyor” dedi. “Kızlarımla telefonda konuşmama ne zaman izin vereceklerini sordum ve buradaki personel bana aramaları izleyen FBI ajanının yanıt vermediğini söyledi. Bana söyledikleri bu kadardı.”

“Bana karşı benzeri görülmemiş bir ayrımcılık yapıldığını” söyledi. Mektubun bazı kısımları oldukça hüzünlü görünüyor: “Kızlarımla konuşmama izin vermeyerek beni cezalandırmaya karar verdiniz.”

ayrıca oku

Castillo'dan El Chapo'ya:

Guzmán ayrıca sorumlu yargıçtan eşi Emma Coronel'in ziyaretine izin vermesini istedi. Ayrıca 2021'de uyuşturucu kaçakçılığı suçunu da kabul etti, ancak daha sonra serbest bırakıldı. Eski çete patronu, “Sizden onun beni ziyaret etmesine ve kızlarımı bana getirmesine izin vermenizi rica ediyorum” diye yazdı.

Guzmán bir zamanlar binlerce kurbanın olduğu kanlı bölge savaşlarına karışan Sinaloa karteline liderlik ediyordu. Amerika Birleşik Devletleri'nde hapsedilmeden önce Meksika hapishanelerinden iki kez kaçtı; bir kez hücresinden kazılan bir mil uzunluğundaki tünelden geçti.